Počet výsledků: 90

Otevřít filtraci

Idiopatické střevní záněty neboli IBD (zkratka pochází z anglického názvu inflammatory bowel disease) zahrnují skupinu zánětlivých onemocnění tlustého a tenkého střeva. Nejznámější z nich jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Viz také idiopatický, střeva, zánět. Terminologická poznámka: Pro idiopatické střevní záněty se používají rovněž označení nespecifické střevní záněty, chronické střevní záněty či chronická zánětlivá onemocnění střev.

Nespecifické střevní záněty je jiný název pro idiopatické střevní záněty. Viz také nespecifický, střeva, zánět.

Chronické střevní záněty je jiný název pro idiopatické střevní záněty. Viz také chronický, střeva, zánět.

Idiopatický chronický kašel je chronický kašel, jehož příčinu se nedaří objasnit.

Idiopatická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu.

Idiopatický znamená „samostatně vzniklý“ nebo „vzniklý z neznámé příčiny“. Idiopatické onemocnění je tedy takové onemocnění, které vzniklo spontánně (takzvaně „samo od sebe“) nebo jeho původ není znám. Vývoj lékařství může příčiny některých nemocí postupně objasňovat. Viz také idiopatická plicní fibróza, idiopatické střevní záněty, idiopatický chronický kašel.

Idiopatická plicní fibróza neboli IPF (zkratka pochází z anglického názvu idiopathic pulmonary fibrosis) je chronické progresivní onemocnění dýchacího systému, které je se vyznačuje postupným tuhnutím plicní tkáně a tvorbou jizev. Postiženo je plicní intersticium, tzn. vazivová tkáň vyplňující plíce (vně plicních sklípků a průdušinek). Plíce tak postupně tuhnou – a plicní sklípky, v nichž probíhá samotná výměna plynů při dýchání, ztrácejí svou funkci. Dýchání je obtížnější a množství kyslíku přestupujícího do krve se snižuje. S postupujícím onemocněním se tak postupně stále zhoršuje výměna kyslíku za oxid uhličitý z krve. Viz také idiopatický, plicní fibróza.

Střevní neprůchodnost neboli ileus je akutní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Jedná se závažný druh náhlé příhody břišní, která se vyznačuje zastavením průchodu natrávené potravy trávicím traktem (konkrétně střevem), ať už z jakékoli příčiny. Podle příčiny vzniku se rozlišují různé typy střevní neprůchodnosti. Viz také střeva.

Střevní chřipka je lidové označení pro virovou gastroenteritidu. Viz také střeva. Pozor: „Střevní chřipka“ nemá nic společného s chřipkou!

Střevní polyp je malý výrůstek, který se vytvořil na sliznici tlustého střeva. Většina střevních polypů je neškodná, avšak z některých z nich se časem může vyvinout kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva), který v pozdějších stadiích může člověka ohrozit na životě. Střevní polypy mohou vzniknout u kohokoli. Vyšší riziko mají lidé starší 50 let, dále lidé s nadváhou, kuřáci a ti, v jejichž osobní nebo rodinné anamnéze se vyskytly buď střevní polypy nebo kolorektální karcinom. Střevní polypy obvykle nezpůsobují potíže a nemají žádné příznaky. Pro lidi starší 50 let důležité pravidelně podstupovat screeningová vyšetření (nejlépe kolonoskopii), protože střevní polypy nalezené v časných stadiích lze obvykle bezpečně a úplně odstranit. Pravidelný screening a odstraňování polypů je nejlepší prevencí kolorektálního karcinomu. Viz také střeva, polyp, screeningová kolonoskopie, kolorektální karcinom.

Zobrazeno 1 až 10 z 90

Počet výsledků